Rzym co roku przyciąga rzesze turystów, pragnących spędzić obfitujący w pozytywne emocje urlop. Czeka tu na nich moc wrażeń i niezapomnianych atrakcji. Podróż samolotem do położonej w środkowej części kraju metropolii trwa ok. 2 h i 20 min. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta jest Koloseum, czyli Amfiteatr Flawiuszów, który w przeszłości służył za miejsce walk gladiatorów i krwawych imprez. Odbywały się tu również święta państwowe i uroczystości religijne. Dziś ruiny słynnego amfiteatru są jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków w stolicy Włoch.

Przebywając w Rzymie warto się także udać do antycznego Panteonu, czyli znajdującej się na Polu Marsowym świątyni, poświęconej wszystkim bogom. Kolejnym znakiem rozpoznawczym miasta jest starożytne Forum Romanum, które pełniło kiedyś rolę religijnego, politycznego i gospodarczego centrum życia. Plac zlokalizowany jest u podnóża Kapitolu i Palatynu. Obecnie można tu zaobserwować pozostałości po dawnych świątyniach, jednak spacerując warto uruchomić wyobraźnię, by choć na chwilę przenieść się w czasy wielkiego Imperium.

Udając się na popołudniową przechadzkę po mieście nie można pominąć malowniczej fontanny Di Trevi, która stanowi prawdziwe barokowe dzieło sztuki. W jej centralnej części umieszczony jest pomnik Neptuna, zaś po obydwu stronach rzymskiego boga usytuowano trytony ? jeden z nich symbolizuje sztorm, natomiast drugi morską ciszę. Fontanna składa się także z czterech statui odpowiadających porom roku. Znajdują się tu również kobiece postaci będące alegoriami Zdrowia i Obfitości.

Spędzając urlop w Rzymie koniecznie należy się wybrać do Watykanu, gdzie zlokalizowana jest bazylika św. Piotra. Według legendy świątynia powstała w miejscu ukrzyżowania oraz pochowania apostoła. Wewnątrz znajdują się tzw. Grota Watykańskie z  papieskimi sarkofagami (wśród nich jest także grób Jana Pawła II).

Do najważniejszych zabytków w Rzymie zalicza się również: Schody Hiszpańskie, Łuk Konstantyna, plac Piazza Navona, Ołtarz Ojczyzny (monumentalna budowla symbolizująca zjednoczenie kraju i stanowiąca symbol Włoch) oraz przepiękny plac Campo de Fiori.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *