Pekin – stolica Chin, kryje w sobie wiele tajemnic, które czekają na turystów pragnących zgłębić bogatą historię i kulturę miasta. Usytuowana w północno-wschodniej części państwa metropolia jest jedną z najchętniej odwiedzanych w kraju. Czas bezpośredniego lotu z Polski wynosi ok. 9 godzin. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pekinu jest tzw. “Zakazane Miasto“, gdzie znajduje się Pałac Cesarski, w przeszłości zamieszkiwany przez dynastie Ming oraz Qing. Dziś wewnątrz obiektu mieści się muzeum. Naprzeciwko Bramy Niebiańskiego Spokoju, prowadzącej do “Zakazanego Miasta”, zlokalizowana jest Hala Najwyższej Harmonii. Kiedyś miały tutaj miejsce uroczystości koronacyjne. Za bramą zlokalizowany jest także cały kompleks cesarskich pałaców, na który składają się m.in.: Pałac Ziemskiego Spokoju, Pałac Niebiańskiej Czystości, a także Sala Jedności. Można tu również zwiedzić przepiękny ogród z pawilonami, oczkami wodnymi i skalnymi głazami.
Przebywając w Pekinie warto się także udać do Świątyni Harmonii i Pokoju, przez niektórych nazywanej również Świątynią Lamy. W przeszłości obiekt był rezydencją księcia Gong, lecz po jego śmierci przekształcono go w klasztor lamów. Wewnątrz można zaobserwować ogromny, liczący aż 26 metrów, posąg Buddy Maitreyi, który wykonano z drzewa sandałowego. Do najsłynniejszych zabytków w stolicy Chin należy także Tiantan Gongyuan, znajdująca się na południe od “Zakazanego Miasta”. Nie jest to jedna budowla, lecz cały zespół taoistycznych świątyń. Wokół kompleksu roztacza się okazały park.
Wizytówką miasta jest ponadto, wpisany w 1998 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Pałac Letni, czyli Yiheyuan. To ogromny kompleks pałacowo-parkowy z altankami, pawilonami, rezydencjami i ogrodami, którego bogata i niezwykle intrygująca historia sięga II połowy XVIII wieku. To miejsce idealne na popołudniowy spacer obfitujący w pozytywne emocje i niezapomniane wrażenia.
Pekin jest odpowiednim kierunkiem dla każdego, kto pragnie spędzić wspaniały urlop i poznać przesiąknięte bogatą kulturą miejsca.
Oto chodziło. Gratuluje autorowi