Wczasy za granicą wymagają dobrego przygotowania i organizacji. Bardzo ważne jest to, aby już z wyprzedzeniem znaleźć dogodne połączenie i zarezerwować lot. Każdego roku polskie lotniska obsługują miliony pasażerów. Zgodnie z aktualnymi danymi do dyspozycji jest aż 62 funkcjonujących lotnisk w Polsce, ale mało kto zna je wszystkie. W czołówce znajduje się 12 portów lotniczych, które są najczęściej wybierane przez pasażerów.

Popularne lotniska w Polsce – jakie opcje są do wyboru?

Jeśli chodzi o polskie lotniska, to do dyspozycji jest dwanaście cywilnych portów lotniczych. Warto od razu zaznaczyć, że branża lotnicza kwitnie i z pewnością liczba ta w ciągu kolejnych lat powiększy się. Najpopularniejsze jest lotnisko Okęcie, czyli port lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie. To właśnie z usług tego lotniska korzysta więcej niż 50% pasażerów – zarówno tych decydujących się na wczasy za granicą, co lecących do Polski. Lotnisko to może pochwalić się ogromnymi możliwościami przepustowymi. Szacuje się, że na przestrzeni kolejnych lat nie będzie ono w stanie obsłużyć wszystkich chętnych pasażerów. Co ciekawe, planuje się nawet wstrzymanie ruchu cywilnego na Okęciu, a klienci będą przekierowywani do innego portu. Pozostałe porty określane są mianem regionalnych.

Drugim co do wielkości lotniskiem jest Port Lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II w miejscowości Balice. Dalej jest Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy, następnie Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach (Katowice Airport) i Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Kolejnymi wariantami do wyboru są Port Lotniczy Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika, Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego, Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta, Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność”, Port Lotniczy Lublin, Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz i Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost.

Przydatne informacje o wyborze lotniska w Polsce

Warto zwrócić uwagę przy wyborze lotniska, czy w jego okolicy prowadzą swoją działalność firmy oferujące możliwość wynajęcia aut i innych pojazdów. Znaczenie ma też to, jak można dostać się do portu lotniczego – własnym środkiem transportu czy transportem miejskim. Istotne jest też to, jakie loty obsługuje lotnisko – rozkładowe, czarterowe i cargo.

Jeśli ktoś wybiera się samolotem na wakacje, powinien sprawdzić dostępne połączenia i ceny biletów. Warto skorzystać z gotowych porównywarek cen, które dostępne są za darmo w Internecie. Jest to szybki i wygodny sposób na znalezienie dla siebie najkorzystniejszej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *