Intrygujący, pełen zabytków i malowniczych miejsc Mediolan to idealne miejsce na weekendową wycieczkę za granicę. Włoska metropolia położona na północy kraju w regionie Lombardia skrywa w sobie wiele tajemnic, a wspaniała bogata architektura, włoska kultura i regionalna kuchnia pozwolą się zrelaksować i spędzić kilka niezapomnianych chwil z dala od codziennych obowiązków.

Lot do Mediolanu trwa zazwyczaj ok. 2 h i 10 min. Zlokalizowany jest tutaj międzynarodowy port lotniczy Linate, który znajduje się 7 km od centrum miasta. Do serca metropolii dostać się można autobusami Starfly oraz ATM linii 73. Nieopodal Mediolanu usytuowane są także dwa inne lotniska: Bergamo oraz Malpensa. Pierwsze z nich położone jest ok. 45 km od centrum a dojazd do śródmieścia zapewniają autobusy Autostradele kursujące do Dworca Kolejowego w Mediolanie (Głównego oraz Lamberte), a także autobusy ATB oraz Orio Shuttle (należące do firmy Locatelli Air Pullman), które również oferują dojazd na Dworzec Kolejowy. Lotnisko Malpensa zlokalizowane jest zaś 48 km od serca metropolii, a dogodne połączenia do Mediolanu oferowane są przez koleje Malpensa Express oraz autobusy Malpensa Shuttle i Autostradele.

Wybierając się na weekend do Mediolanu warto przede wszystkim zobaczyć zamek Castello Sforzesco, wzniesiony w 1368 r. Twierdza wybudowana jest na planie kwadratu i otoczona murem z blankami oraz narożnymi basztami. Wewnątrz mieści się wspaniałe Musei Civici, czyli Muzeum Miejskie. Na uwagę zasługują ponadto znajdujące się w dawnej części mieszkalnej – Corte Ducale – zbiory sztuki starożytnej, gdzie przyjrzeć się można m.in.: Piecie Rondanini oraz Mauzoleum Barnabo Viscontiego. Kolejnym niezwykle ważnym zabytkiem Mediolanu jest słynny kościół Santa Maria delle Grazie, powstały w latach 1463-1490, w którym znajduje się znane dzieło Leonarda da Vinci – obraz pt. „Ostatnia Wieczerza”.

Miłośników sztuki z pewnością zadowoli zaś wizyta w przepięknym teatrze operowym La Scala, uchodzącym za jeden z najbardziej sławnych na świecie. Obiekt wzniesiono w latach 1776-1778, a najbardziej znanymi operami, które tutaj wystawiano były m.in.: „Madame Butterfly” Pucciniego, „Norma” Belliniego oraz „Otello” Verdiego.

Spędzając w Mediolanie krótki urlop warto również przespacerować się popularną ulicą Via Dante, która łączy Zamek Sforzów z Piazza Cardusio. Znajduje się tu wiele klimatycznych restauracji i kawiarenek, gdzie można chwilę odpocząć, wypić pyszne włoskie cappuccino, spróbować regionalnych przekąsek lub kupić pamiątki. Równie piękną aleją jest najstarsza w mieście Corso di Porta Ticinese, wiodąca od kościoła San Lorenzo do Sant’ Eustorgio. Przy tej ulicy mieszkał oraz tworzył Leonardo da Vinci. Inne popularne zabytki Mediolanu to m.in.: łuk triumfalny, Pinakoteka Brera oraz Bazylika św. Ambrożego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *