Budapeszt to miasto przez wielu turystów uznawane za jedną z najpiękniejszych metropolii na kontynencie europejskim. Usytuowany jest przy rzece Dunaj, która dzieli go na dwie części: prawobrzeżną Budę i lewobrzeżny Peszt.

Miejscowość przyciąga turystów swoim nietypowym charakterem, mnogością zabytków, a także podziemnymi źródłami i termami, gdzie zażyć można m.in. błotnych kąpieli. Ulice węgierskiej stolicy kryją w sobie wiele tajemnic, czekających na głodnych wrażeń podróżników.

Lot z Warszawy do Budapesztu trwa ok. 1h i 20 min.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli metropolii jest Most Łańcuchowy Szechenyego wzniesiony na przestrzeni lat 1839-1849, odbudowany po zniszczeniach dokonanych w trakcie II wojny światowej. Obiekt ten łączy Budę i Peszt znajdujące się po przeciwległych stronach Dunaju. Oryginalna konstrukcja mostu nadaje mu wrażenie lekkości. Budowla wzbudza zachwyt szczególnie wśród turystów spacerujących po mieście nocą, podświetlona sprawia wtedy naprawdę imponujące wrażenie.

Przechadzając się wzdłuż brzegu rzeki warto również zwrócić uwagę na przepiękny, charakterystyczny gmach parlamentu, zwany Orszaghaz, który można zwiedzić również wewnątrz.

Wśród urlopowiczów dużą popularnością cieszy się ponadto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Wzgórze Zamkowe. Znajduje się tutaj Zamek Królewski, przed którym usytuowany jest plac z pomnikiem mistycznego ptaka Turula, będącego symbolem państwa. Wewnątrz obiektu mieszczą się zaś: Galeria Narodowa, Muzeum Historii Budapesztu i Muzeum Historii Współczesnej.

Miłośnicy zwiedzania powinni także wybrać się do słynnej Baszty Rybackiej, której nazwa nawiązuje do średniowiecznego cechu rybackiego. Obiekt wzniesiony został w stylu neoromańskim, a jego budowa trwała od 1895 do 1902 r. Dziś z tarasów oraz wież baszty podziwiać można malowniczą i pełną uroku panoramę miasta oraz jego najważniejsze zabytki.

Spędzając urlop w Budapeszcie nie można także zapomnieć o Placu Bohaterów. Pasjonaci sztuki i architektury mogą zawitać do zlokalizowanego przy placu Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałacu Ekspozycji.

Osoby spragnione chwili relaksu i aktywnego wypoczynku powinny zaś udać się na Wyspę Małgorzaty, gdzie czeka ich możliwość pływania w kąpielisku, olimpijskim basenie lub gry na kortach tenisowych. Znajdują się tu również pozostałości po klasztorze Dominikanek.

Ponadto do największych atrakcji Budapesztu należą: góra Gallanta, Węgierskie Muzeum Narodowe oraz Wielka Synagoga, będąca największym żydowskim domem modlitwy w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *