Zabytkowa, tętniąca życiem Florencja przyciąga miłośników sztuki, którzy pragną zagłębić się w jej malowniczych zakątkach, podążając śladami wielkich artystów. Budowle,  skrywające w swoich murach tajemnice z przeszłości, liczne muzea oraz klimatyczne zaułki…Weekendowa podróż do miasta renesansu może okazać się wspaniałą, pełną wrażeń przygodą.

Ile trwa podróż, skąd lecieć, zabytki i atrakcje turystyczne

Połączenia lotnicze do stolicy włoskiej Toskanii obsługiwane są przez lotniska w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie. Loty do Florencji najczęściej odbywają się z jedną lub dwiema przesiadkami. Czas najszybszych połączeń wynosi ok. 2 h i 50 min, jednak często podróż może trwać znacznie dłużej.

Weekend we Florencji warto rozpocząć od zobaczenia słynnego pałacu Vechio, dawnej siedziby rady miejskiej, która zachwyca okazałą Salą Pięciuset. W 1503 r. Michał Anioł oraz Leonardo da Vinci otrzymali zlecenie na wykonanie fresków, które miały zdobić izbę, jednak nigdy nie doszło do realizacji ich projektów. Freski, sławiące Kosmę I („Zdobycie Pizy i Sieny” oraz „Powrót Wielkiego Księcia Kosmy I do Florencji”) namalował artysta Giorgio Vasari. Zwiedzając miasto, warto także przejść się zabytkowym mostem Ponte Vechio. Nad zlokalizowanymi na nim warsztatami i kramikami rozciąga się długi i tajemniczy korytarz Vasariego, który łączy Palazzo Vechio z Palazzo Pitti. Renesansowy pałac Pitti zlokalizowany jest na południowym brzegu rzeki Arno i stanowi największy kompleks muzealny w mieście. W jego skład wchodzi m.in.: Galeria Kostiumów, Galeria Palatina z dziełami m.in. Tycjana i Rafaela, Muzeum Wyrobów Srebrnych oraz Galeria Sztuki Współczesnej. Spędzając weekend we Florencji, nie można również zapomnieć o potężnej, zapierającej dech w piersiach katedrze Santa Maria del Fiore, która posiada największą na świecie ceglaną kopułę. Miłośnicy sztuki koniecznie powinni zaś odwiedzić ogromną Galerię Ufizzi prezentującą dzieła m.in. Rafaela, Rembrandta, Rubensa, Michała Anioła, Leonardo da Vinci, Giovanniego Belliniego oraz Caravaggio.

Tajemnicza Florencja – miasto renesansowej sztuki

Florencja zachwyca okazałymi pałacami oraz muzeami i galeriami przedstawiającymi bogate zbiory sztuki odrodzenia. Wycieczka do toskańskiej stolicy to idealny pomysł na ciekawe spędzenie weekendu dla pasjonatów sztuki oraz historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *