Położone w południowo – zachodniej części Turcji nad Morzem Śródziemnym miasto Kemer zaliczane jest do najważniejszych miejsc wypoczynkowych nie tylko na Riwierze Tureckiej, ale w Turcji w ogóle. Błękitne, ciepłe wody morza, rajskie plaże otoczone bujną roślinnością (wiele z nich ma status plaż z Błękitną Flagą), widok na wysokie pasma gór oraz ciepła, bezdeszczowa pogoda – Kemer ma wszystko to, czego oczekują turyści spragnieni wypoczynku i przygód.

Dlaczego warto wybrać wakacje w Turcji?

W latach 2018 i 2019 – po kilkuletnim załamaniu rynku spowodowanym niestabilną sytuacją polityczną w Turcji oraz tragicznymi zamachami terrorystycznymi skierowanymi do turystów w Stambule i Izmirze, Turcja ponownie stała się hitem wakacyjnych wypraw Polaków. Jest najczęściej wybieranym kierunkiem głównie ze względu na gwarantowaną pogodę, bogatą infrastrukturę turystyczną, liczne atrakcje dla miłośników historii, przyrody, sportu.
Turcja od czasów najdawniejszych była miejscem zetknięcia cywilizacji europejskiej z kulturami Wschodu, stąd jej bogactwo kulturowe, które przyciąga rzesze podróżników. Z całego dorobku kulturowego Turcji turyści zdecydowanie najbardziej doceniają kuchnię – w regionach nadmorskich typowa dla diety śródziemnomorskiej oparta na lokalnych świeżych produktach – rybach i owocach morza oraz warzywach, ziołach, owocach, w regionach kontynentalnych wykorzystująca dodatkowo różne gatunki mięsa oraz wyśmienitej jakości jogurty i sery.

Terytorium państwa leżące w 3% w Europie, a w 97% na terenie Azji oblewają wody czterech mórz. O bogactwie krajobrazu decydują głównie wyżynne i górzyste formacje na całym niemal terytorium oraz niezwykle bogaty świat roślin. Klimat Turcji, poza terenami górzystymi w głębi lądu, jest łagodny z opadami deszczu wiosną, a latem gorący i suchy.

Turecki kurort Kemer – warunki klimatyczne

W Kemer letnie temperatury zawsze sięgają powyżej 35 stopni. Jadąc do tego kurortu w lipcu, sierpniu lub wrześniu można mieć niemal pewność w 100 procentach, że będzie bardzo ciepło i bezdeszczowo.
Ze względu na warunki glebowe (gleby wapienne u podnóża gór) i ciepły klimat w Kemer wyjątkowo dobrze udają się zbiory granatów – miasto otoczone jest sadami granatowymi oraz brzoskwiniowymi, figowymi i gajami oliwnymi oraz licznymi winnicami. Owoce serwowane w hotelach w Kemer na pewno pochodzą od lokalnych hodowców.
Widok palm, drzew pomarańczy i cytryn, oplatających werandy domów liści i owoców kiwi, smukłych cyprysów, to stałe elementy krajobrazu Kemer. Do tego bezchmurne lazurowe niebo odbijające się w przejrzystych wodach Morza Śródziemnego – raj, do którego z lotniska w Antalyi jedzie się niecałą godzinę.

Co można robić na wakacjach w Kemer?

Na wakacje w Turcji jeździ się głównie z powodu klimatu i ciepłego morza – podobnie jest w przypadku Kemer. Tu znajduje się niezwykła plaża Moonlight Beach – miejsce romantyczne ze względu na walory przyrodnicze i świetnie zagospodarowane pod względem turystycznym. W pobliżu plaży znajduje się mnóstwo barów i restauracji, a w sąsiadującym z plażą parku można znaleźć wytchnienie od upału.

Turecki kurort Kemer to także atrakcja dla miłośników przeszłości – tu można zwiedzać ruiny starożytnych miast Phaselis oraz Olympos. Wśród licznych zabytków z czasów rzymskich na szczególną wagę zasługuje akwedukt oraz ruiny łaźni, sklepów, fragmenty ulic i chodników.

Kto lubi aktywność fizyczną, ten znajdzie w Kemer możliwość uprawiania licznych sportów, głównie wodnych. Żeglarstwo, surfing oraz rafting, nurkowanie – tu w miejscowych wypożyczalniach można zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt, a lokalni organizatorzy zapraszają na raftingi do kanionu rzeki Goynuk – niezapomniane widoki oraz znaczna dawka adrenaliny gwarantowane.

Mniej aktywni miłośnicy morza mogą w marinie w Kemer wykupić tak zwany błękitny rejs – katamarany lub innego rodzaju łodzie organizują wycieczki wzdłuż wybrzeża z postojami na kąpiel w niedostępnych od strony lądu zatokach.

Podsumowanie wakacji w Kemer

Wykupując wakacje w Turcji można skorzystać z ofert znanych sieci luksusowych hoteli, albo mieszkać w miejscach znacznie spokojniejszych typu rodzinne hoteliki czy pensjonaty – Kemer dysponuje tysiącami miejsc noclegowych o różnym standardzie. W tym mieście na każdym kroku turyści czują opiekę i zainteresowanie miejscowych hotelarzy i restauratorów – choć nikomu w Kemer nie spieszy się za bardzo, tak jak w całej Turcji, to mimo tego turyści obsługiwani są szybko, a przy tym obdarzani są sympatią i szacunkiem. Można tu czuć się bezpiecznie i komfortowo, wyjątkowo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *